پریود یا همان قاعدگی همراه علائم و نشانه ها عادت ماهیانه + سوالات متداول - لابیاپلاستی

com.لابیاپلاستی

راهنمای جراحی زیبایی زنان و زیبایی واژن

پریود یا همان قاعدگی همراه علائم و نشانه ها عادت ماهیانه + سوالات متداول

پریود یا همان قاعدگی علائم و نشانهایی دارن گاه بروز درد نیز همراه هستن. دراین مقاله درباره عادت ماهیانه روند آن و سوالاتی درباره پریودی صحبت میکنیم در آخر نیز درباره سندروم شوک سمی می گوییم

پریود یا همان قاعدگی همراه علائم و نشانه ها عادت ماهیانه + سوالات متداول
188

تعریف پزشکی از عادت ماهیانه یا همان پریود چیست؟

هر کسی که به دوران نوجوانی وارد می شود،  بدنش در معرض تغییراتی قرار می گیرد که آن ها را تحت عنوان بلوغ می شناسیم. این تغییرات همه خبر از آمادگی بدنی برای تولید مثل می دهند. برای دختران تغییرات به وجود آمده رابا نام پریود می شناسیم. در این پروسه بدن دختران برای حاملگی و مادر شدن آماده می شود. این بخشی از چرخه قاعدگی است که در هورمون های بدن در ایجاد آن سهیم هستند و بانوان را برای بارداری اماده می کنند.

به لحاظ پزشکی، قاعدگی روندی است که در آن از رحم زن خون و موادی دیگر دفع می شود که این اتفاق به دلیل ریزش دیواره داخلی رحم رخ می دهد. ماهی یک بار پس از قاعدگی به طور مداوم این پدیده برای بانوان رخ می دهد تا زمانی که زنان یائسه شوند و البته شایان ذکر است که طی دوران بارداری اصلا دیگر قاعدگی صورت نمی گیرد. این خونریزی چیزی بین 3 تا 5 روز طول می کشد.

علائم و نشانه های قاعدگی چیست؟

علاوه بر خونریزی و دفع موادی مشابه، علائم دیگری از قبیل سردرد، آکنه، نفخ، دردهای بطنی یا زیر شکمی، خستگی، نوسانات خلقی و روحی، گرسنگی های مکرر، درد در سینه ها و اسهال نیز بروز می نماید.

زمان شروع و پایان قاعدگی دقیقا کی است؟

چرخه قاعدگی اساسا به کاکرد هورمون ها بستگی دارد. در روز اول عادت ماهیانه شروع می شود و این در حالیست که در روز چهاردهم تخمک گذاری انجام می گیرد و اگر این تخمک با اسپرمی لقاح نکند، میزان هورمون ها در روز بیست و پنجم به ناگاه افت می کند. در نتیجه، تخمک تولید شده از بین می رود و چرخه پریود شروع می شود تا روز سی ام.

میزان خونریزی و غلظت یا رقیق بودن خون در افراد مختلف متفاوت است. در برخی ممکن است رقیق، در بعضی نرمال و در بقیه هم ممکن است که غلیظ باشد. سن معمول در دختران برای شروع قاعدگی عموما بین 8 تا 15 سالگی است. جالب است بدانید که زنان قاعدتا تا 45 یا حتی 55 سالگی به طور دائم و منظم پریود می شوند. به طور عادی هرچقدر سن افزایش می یابد چرخه کوتاه تر می شود و عادت ماهیانه منظم تر می گردد.

چگونه می توان درد و علائم آزار دهنده قاعدگی را تسکین داد؟

درمان این علائم به دلیل ایجاد آنها بستگی دارد. این درمان ها می تواند شامل مواردی باشند از قبیل قرص های ضد بارداری و خونریزی های غلیظ و طولانی تا آی یو دی ها و داروهای ضد التهاب استروئیدی. این داروها عبارتند از بروفن، آسپرین، ناپروکسن و سایر درمان های سرپایی که جلوی درد وانقباضات عضلانی را می گیرند.

پریود یا همان قاعدگی همراه علائم و نشانه ها عادت ماهیانه + سوالات متداول
پریود یا همان قاعدگی همراه علائم و نشانه ها عادت ماهیانه + سوالات متداول

سندروم شوک سمی چیست؟ آیا خطرناک است؟

خانمهای محترم باید بدانند که حتما قبل از آن که پد یا تامپون مملو از خون شود، آن را تعویض نمایند؛ یعنی هر 4 تا 8 ساعت یکبار. این کار کمک می کند که از بروز بیماری های خطرناکی مثل TSS یا همان سندروم شوک سمی جلوگیری به عمل آید. اگر در روند قاعدگی تان اختلالاتی را می بینید، حتما ان را با پزشکتان مطرح نمایید. این موارد عجیب و عریب عبارتند از: پریودی طولانی و همراه با خونریزی شدید، عدم بروز پریودی، درد های جانکاه، تب کردن به دلیل استفاده از تامپون، بروز نسوان های عجیب و ناگهانی و مشکلاتی از این قبیل.

پریودی چگونه اتفاق می افتد؟

در حین قاعدگی از رحم خون دفع می شود و هر ماه یک مرتبه این اتفاق می افتد و این چرخه ای طبیعی است. طی این چرخه، دیواره رحم به دلیل فعالیت هورمون ها نازک و نازک تر می گردد و برای مهیا نمودن شرایط حاملگی ریزش پیدا می کند. این هورمون ها باعث آزاد سازی تخمک از تخمدان می شوند که تحت عنوان تخمک گذاری این روند را می شناسیم.

اگر بانویی در این حین حامله نشود، پریود در عرض دو هفته پس از تخمک گذاری شروع می شود. دیواره رحم در این موقع شروع به فرو ریزی می کند و خونریزی هم آغاز می شود. معمولا رنگ خون دفع شده از قرمز تیره تا قهوه ای متغیر است. در این حین ممکن است لخته هایی هم مشاهده شود.

عادت ماهیانه معمولا رویدادی است که هر زنی آن را تجربه می کند ولی به نحوی متفاوت. منظم بودن پریودی پدیده ایست که بسیار مهم قلمداد می شود و هر بانویی باید آن را مد نظر داشته باشد. چرخه پریودی مواد شیمیایی مناسبی را در بدن تولید می کند که آنها را به نام هورمون ها می شناسیم. وظیفه این هورمون ها تامین سلامتی بدن ماست. چرخه قاعدگی به طور میانگین 28 روز طول می کشد و از 21 تا 35 روز هم متغیر است.

چه زمانی باید درباره مشکلات خود درباره پریودی با پزشک صحبت کنید؟

معمولا در صورت بروز هر کدام از مورد زیر باید با دکتر خود صحبت کنید و او را در جریان بگذارید:

  • سنتان به 15 سال رسیده ولی هنوز پریود نشده اید
  • سه سال از رشد سینه هایتان گذشته ولی هنوز از پریودی خبری نیست یا اینکه 13 سالتان است ولی هنوز سینه هایتان رشد نکرده اند
  • پریود شما برای بیش از 90 روز است که قطع شده
  • روند قاعدگی تان پس از چند دوره منظم، بسیار نا منظم شده است
  • پریودتان پیش از 21 روز رخ داده یا اینکه 35 روز از آخرین عادت ماهیانه تان گذشته و هنوز پریود نشده اید
  • بیش از 7 روز است که خونریزی دارید
  • خونریزی شما از حد معمول غلیظ تر و شدید تر است به حدی که هر 1 یا دو ساعت یکبار باید پد یا تامپون عوض کنید
  • بین دو پریودی عادی خونریزی یا لکه بینی دارید
  • طی دوران پریودی درد شدیدی دارید
  • با شروع عادت ماهیانه ناگهان تب می کنید و پس از استفاده از تامپون مریض می شوید

زنان چه موقعی یائسه می شوند؟

چرخه قاعدگی معمولا تا سنین 45 یا 55 سالگی ادامه می یابد. یائسگی به این معناست که در رحم زن دیگر پدیده ای به نام تخمک گذاری رخ نمی دهد. پس دیگر از حاملگی خبری نیست. یائسگی هم درست مثل پریودی در هر خانمی متفاوت است و می تواند تجربه های مختلفی را برای افراد مختلف رقم بزند.

بیشتر بخوانید
عادت ماهیانه قاعدگی منظم کردن عادت ماهیانه

اشتراک گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

پیشنهاد سایت com.لابیاپلاستی

Call Now ButtonCall Now Button Call Now ButtonCall Now Button