مراقب باشید ! کمبود وزن ممکن است باعث یائسگی زودرس شود - لابیاپلاستی

com.لابیاپلاستی

راهنمای جراحی زیبایی زنان و زیبایی واژن

مراقب باشید ! کمبود وزن ممکن است باعث یائسگی زودرس شود

محققان برای آزمایش این تئوری، داده های مربوط به 80 هزار زن را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و آن ها را از نظر بالینی ما بین سال های 1989 تا 2011 تحت نظر گرفته اند. سن زنان مورد مطالعه ما حدودا بین 25 تا 42 سال بود و محققان با استفاده از پرسش نامه هایی، یک سری اطلاعات در مورد قد، وزن و وضعیت یائسگی آن ها جمع آوری کردند.

کمبود وزن ممکن است باعث یائسگی زودرس شود
29

درباره یائسگی زودرس تحقیقات وسیعی که بر روی تقریبا 80 هزار زن انجام شده، این نتیجه به دست آمده که کمبود وزن خطر ابتلا به آن را همراه دارد. این تحقیق توسط دکتر كاتلین سزگدا (Kathleen Szegda) سرپرستی شده است که در زمان انجام مطالعه، پژوهشگر فوق دکترا در دانشگاه ماساچوست واقع در امرست بوده است. این یافته ها در مجله Human Reproduction منتشر شده اند.

دکتر سزگدا و تیم وی، تحقیقات خود را با این مشاهدات شروع کردند که در مطالعات انجام شده در گذشته بالا و پایین بودن میزان چربی بدن زنان با باروری و کارکرد تولید مثل آن ها در ارتباط است. بنابراین این فرضیه را مطرح كردند كه وزن به چه میزان می تواند بر زمان یائسگی شدن زن تاثیر داشته باشد.

آمار محققان در این باره همه چیز را مشخص می کند

این اطلاعات به همراه داده های مربوط به استفاده از روش های هورمون درمانی، هر 2 سال یکبار جمع آوری و به روز شده اند. علاوه براین، اطلاعات بیشتری نیز در مورد سال های نوجوانی شرکت کنندگان این آزمایش جمع آوری شده است.

در این مطالعه، «یائسگی زودرس» به رخ دادن یائسگی قبل از رسیدن به سن 45 سالگی اطلاق می شود. این تیم از مدل های رگرسیون چندگانه برای ارزیابی خطر یائسگی زودرس استفاده کرده اند، و به طور کلی بالغ بر 2000 زن در این تحقیق گزارش داده اند که یاﺋسگی زودرس را تجربه کرده اند.

 خطر یائسگی زودرس نزدیک به یک سوم افزایش یافته است

مؤسسات ملی بهداشت (NIH) وزنی بین 5/18 تا 25 کیلوگرم در هر متر مربع را عادی در نظر می گیرند. در این صورت، زنانی که وزن کمتری از آن دارند کم وزن و زیر وزن طبیعی محسوب می شوند. در این مطالعه، زنان با شاخص توده بدنی (BMI) زیر 5/18 کیلوگرم در هر متر مربع – در هر سنی – در مقایسه با زنانی که BMI آن ها بین 5/18 و4/22 کیلوگرم در هر متر مربع بوده اند به میزان 30 درصد بیشتر در معرض یائسگی زودرس قرار گرفته اند.

محققان همچنین دریافتند، زنانی كه BMI آن ها بین 25 تا 30 كیلوگرم در هر متر مربع است، تا 30 درصد كمتر احتمال تجربه ی یائسگی زودرس را دارند.

بیشترین احتمال به چه سنینی تعلق دارد

به نظر می رسد بیشترین احتمال ابتلا به یائسگی زودرس در بین زنانی رخ داده است که وقتی 18 ساله بودند، BMI آن ها کمتر از 5/18 کیلوگرم در هر متر مربع بوده است و گزارش داده اند که تغییر شدید وزن را تجربه کرده اند.

در نهایت، زنانی كه در سن 18 سالگی BMI كمتر از 5/17 كیلوگرم در هر متر مربع داشته اند، در مقایسه با خانم هایی با وزن طبیعی، 50 درصد بیشتر احتمال ابتلا به یائسگی زودرس داشته اند.

پیامدهای بالینی یافته ها

دکتر سزگدا این یافته ها را جمع بندی کرده و بیان می کند، «زنانی که در اوایل بلوغ یا اواسط بزرگسالی دچار وزن کم می شوند ممکن است در معرض خطر یائسگی زودرس قرار بگیرند.»

او توضیح می دهد که این «با ریسک بیشتر بیماری قلبی عروقی و سایر شرایط سلامتی مانند زوال شناختی، پوکی استخوان و مرگ زودرس همراه است، بنابراین این یافته ها پیامدهای مهمی برای زنان و پزشکان آن ها دارد.»

دکتر سزگدا در ادامه می گوید: «10 درصد از خانم ها یائسگی زودرس را تجربه می کنند، و ممکن است زنانی که وزن کم دارند، مایل باشند در مورد پیامدهای احتمالی این یافته ها با پزشکان خود صحبت کنند.»

علل یائسگی زودرس به روشنی درک نشده است

با این حال: «یافته های ما نشان می دهد که کمبود وزن ممکن است در زمان یائسگی تأثیر داشته باشد. برای درک چگونگی افزایش خطر یائسگی زودرس، تحقیقات بیشتری لازم است.»

محققان همچنین محدودیت هایی در مطالعات خود دارند. آن ها بیان می کنند «این احتمال وجود دارد زنانی که دچار آمنوره یعنی عدم وجود قاعدگی هستند که در اثر کمبود وزن رخ می دهد، در دسته زنان با یاﺋسگی در سنین بسیار کم طبقه بندی شوند.»

بیشتر بخوانید
ناباروری نازایی یائسگی یائسگی زودرس

اشتراک گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

پیشنهاد سایت com.لابیاپلاستی

Call Now ButtonCall Now Button Call Now ButtonCall Now Button