SIZE XS SIZE SM SIZE MD SIZE LG رکتوسل چیست ؟ چه دلایل و عواملی دارد روش های جلوگیری و درمان - لابیاپلاستی

com.لابیاپلاستی

راهنمای جراحی زیبایی زنان و زیبایی واژن

newarticle

رکتوسل چیست ؟ چه دلایل و عواملی دارد روش های جلوگیری و درمان

افتادگی دیواره پشتی رحم و عضلات کف لگنی زمانی اتفاق می افتد که دیواره این بافت، رکتوم (راست روده) و واژن را از هم جدا می کند و در نتیجه دیواره واژن ورم می کند. افتادگی عضلات کف لگنی را به نام رکتوسل هم می شناسیم.

رکتوسل (Rectocele)
265

زایمان و مسائلی از این قبیل روی عضلات لگنی فشار آورده و به این نوع افتادگی منجر می گردد. به عبارت دیگر، رکتوسل ورم دیواره های جلویی رکتوم به سمت واژن است. این دیواره های ممکن است در گذر زمان ضعیف شوند و دچار افتادگی گردند.

اگر این افتادگی زیاد باشد، منجر به ورم قابل مشاهده ای در بافت به سمت ورودی واژن می گردد. این وم ایجاد ناخوشایندی از ناراحتی را به فرد می دهد و تا حد کمی هم دردناک است. اگر لازم باشد برخی از خود درمانی ها یا درمان هایی تجویز می گردد که در آن، نیازی به جراحی نباشد. اگر این افتادگی خیلی شدید باشد، به جراحی نیاز است.

ورم مثانه به سمت واژن را با نام سیتوسل می شناسیم و اگر رکتوم به سمت واژن ورم کند آن را رکتوسل می نامیم. اگر روده کوچک از بالا روی دیواره های وان فشار وارد آورد، ممکن است به انتروسل منجر گردد. اگرچه خیلی عجیب است، ولی این احتمال وجود دارد که در مردان هم رکتوسل ایجاد گردد.

دوستان عزیز سایت لابیاپلاستی با ما همراه باشید تا علائم، روش تشخیص و راه های درمان رکتوسل را به طور کامل برایتان شرح دهیم.

تشخیص رکتوسل

معمولا دکتر می تواند با آزمایش این بیماری را به راحتی تشخیص دهد. ولی این امکان هم وجود دارد که بررسی اندازه و اهمیت آن تا حدودی با دشواری رو به رو باشد. روش صحیح تر تشخیص و اندازه گیری، بکارگیری امواج ایکس است که با نام دفکوگرام آن را می شناسیم. این آزمایش نشان می دهد که رکتوسل شما تا چه حد رشد داشته است.

رکتوسل چه علائمی دارد؟

افتادگی عضلات کف لگنی یا همان رکتوسل ممکن است هیچ علائم و آثاری را ظاهر نکنند. در هر حال، اگر قرار باشد علائمی در فرد بروز یابند، از این قرار هستند:

 • ورم خفیف در واژن که به ورم در ناحیه ورودی واژن منجر می گردد.
 • دشواری در حرکات روده ای
 • احساس فشار روده ای یا پر بودن روده
 • احساس عدم تخلیه کامل پس از مدفوع کردن
 • عدم رضایت جنسی مثل احساس آزردگی یا ناراحتی در قسمت واژن

بسیاری از زنانی که افتادگی دیواره های واژنی را تجربه می کنند، در عضلات لگنی خود مثل مثانه، رحم و غیره هم این احساس را دارند بخصوص اگر قبلا عمل برداشت رحم را انجام داده باشند.

چه زمانی باید نزد دکتر بروید

افتادگی دیواره های واژن امری عادی است حتی در زنانی که فرزندی به دنیا نیاورده اند. در حقیقت، این احتمال وجود دارد که شما اصلا از افتادگی دیواره های واژنتان خبر نداشته باشید!

در هر حال، اگر افتادگی از درجه خفیف خارج شده و به سمت متوسط یا شدید برود، می تواند ناراحت کننده و درد آور باشد. اگر این موارد برای شما پیش آمد باید حتما به نزد دکتر بروید:

 • ورم آزار دهنده بافت در نزدیکی ورودی واژن
 • درمان خشکی که موفقیت آمیز نبوده باشد. این درمان در واقع قصد دارد با تجویز سه بار در روز تا سه بار در هفته نرمی را به واژن شما هدیه دهد.

دلایل بروز رکتوسل

افتادگی دیواره های لگنی بر اثر فشار به ماهیچه های لگنی ایجاد می گردد. مسائلی که این افتادگی را موجب می شوند، عبارتند از:

 • خشکی مزمن یا دشواری و سختی جرکات روده
 • سرفه یا برونشیت مزمن
 • بلند کردن مکرر اجسام سنگین
 • اضافه وزن داشتن

حاملگی و زایمان

ماهیچه های رباط ها و بافت های پیوندی وظیفه منقبض و منبسط نمودن دیواره های واژن شما را به هنگام حاملگی و زایمان بر عهده دارد. هرچه تعداد حاملگی های شما بیشتر باشد، احتمال افتادگی ماهیچه های کف لگنی در بدن شما بالاتر می رود. زنانی که تجربه سزارین داشته اند، کمتر در معرض این بیماری قرار دارند ولی به هر حال، احتمال بروز آن در  هر زنی وجود دارد.

عوامل خطرساز

عواملی که می تواند احتمال افتادگی دیواره های واژن و عضلات کف لگنی را افزایش دهند عبارتند از:

 • ژنتیک:

برخی از زنان از زمانی که به دنیا می آیند دارای بافت های ضعیف تری در ناحیه لگن خود هستند که به طور طبیعی احتمال بروز افتادگی را در عضلاتشان بالا می برد.

 • زایمان:

اگر تا بحال چندین زایمان طبیعی داشته اید، احتمال آن بیشتر است که با افتادگی مواجه شوید. اگر قبلا در ناحیه ورودی واژن و مقعد  پارگی ایجاد شده باشد، یا شکافی که به هنگام زایمان به سمت ورودی واژن پیشروی کرده باشد، ممکن است در معرض ریسک بیشتری قرار داشته باشید.

 • افزایش سن:

همان طور که سنتان بالاتر می رود، ممکن است با کاهش حجم عضلات، کشش و عملکرد عصبی روبه رو شوید.

 • افزایش وزن: افزایش وزن روی عضلات کف لگنی فشار وارد می آورد.

روش های جلوگیری از رکتوسل

برای کاهش ریسک افتادگی واژن، سعی کنید این کارها را انجام دهید:

 • تمرینات کگل را به طور روزانه انجام دهید: این تمرینات عضلات کف لگنی شما را بخصوص پس از زایمان  تقویت می کند.
 • جلوی خشکی واژن خود را بگیرید و آن را درمان نمایید: مایعات زیادی بنوشید و غذاهای با فیبر زیاد را مثل سبزیجات، میوه ها و غلات را در برنامه غذایی خود بگنجانید.
 • از دریافت وزن اضافه بپرهیزید: با دکتر خود مشورت کنید تا وزن ایده آل و استاندارد شما را مشخص کند و استراتژی های کاهش وزن را در صورت نیاز به شما بیاموزد.

رکتوسل را چگونه درمان کنیم؟

اولین قدم در درمان این بیماری، درمان حرکات روده است. برای این منظور باید از رژیم غذایی پر فیبر و دارای میوه و سبزیجات زیاد استفاده کرد. باید 6 تا 8 لیوان مایعات را در روز نوشید تا علائم این بیماری برطرف گردد. فیبر مثل اسفنج عمل می کند. این اسفنج بیشتر آب را جذب می کند و بافت را با طراوت نگه می دارد. در نتیجه بافت شما سالم تر و شاداب تر می شود. مطمئنا دوست دارید که فیبر بیشتر را در غذاهای خود بگنجانید تا کشش بافت شما افزایش یابد.

درمان با جراحی

اگر علائم موجود در بدن شما حتی با درمان های تجویز شده قبلی هم برطرف نشد،  دکتر در این حال می تواند جراحی را پیشنهاد کند. در واقع، استراتژی های متنوعی برای درمان رکتوسل وجود دارد. این درمان را از طریق مقعد، واژن یا ناحیه بین واژن و مقعد انجام می دهند. اگر این افتادگی شدید باشد، بهترین راه درمان ترکیبی است.

بیشتر بخوانید
افتادگی رحم افتادگی واژن اورتروسل رکتوسل سیستوسل

اشتراک گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

پیشنهاد سایت com.لابیاپلاستی

Template : single
postformat :

Call Now ButtonCall Now Button Call Now ButtonCall Now Button