وارونگی رحم چیست چه عواملی باعث وارونگی رحم می شود؟ و عوارض آن - لابیاپلاستی

com.لابیاپلاستی

راهنمای جراحی زیبایی زنان و زیبایی واژن

وارونگی رحم چیست چه عواملی باعث وارونگی رحم می شود؟ و عوارض آن

وارونگی رحم یک عارضه نادر از زایمان واژینال است که در آن داخل رحم به طور جزئی یا کاملا به بیرون کشیده می شود. اگرچه وارونگی رحم به ندرت اتفاق می افتد، ولی در صورت وقوع، خط بالای مرگ ناشی از خونریزی شدید و شوک وجود دارد. با این وجود، با تشخیص سریع، تزریق مایعات داخل وریدی و انتقال خون به خوبی قابل درمان است.

وارونگی رحم چیست چه عواملی باعث وارونگی رحم می شود؟ و عوارض آن
138

وارونگی رحم یک عارضه نادر از زایمان واژینال است که در آن داخل رحم به طور جزئی یا کاملا به بیرون کشیده می شود. اگرچه وارونگی رحم به ندرت اتفاق می افتد، ولی در صورت وقوع، خط بالای مرگ ناشی از خونریزی شدید و شوک وجود دارد. با این وجود، با تشخیص سریع، تزریق مایعات داخل وریدی و انتقال خون به خوبی قابل درمان است.

همراهان همیشگی سایت لابیاپلاستی اگر می خواهید درباره وارونگی رحم، علائم و روش تشخیص آن اطلاعاتی به دست آورید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. 

چه عواملی باعث وارونگی رحم می شود؟

علت دقیق وارونگی رحم به طور دقیق مشخص نشده است. با این حال، عوامل خطرساز زیر از دلایل آن می تواند باشد:

 • درد زایمان بیش از 24 ساعت
 • بند ناف کوتاه
 • زایمان های قبلی
 • استفاده از شل کننده های عضلانی در حین زایمان
 • رحم غیر طبیعی یا ضعیف
 • وارونگی قبلی رحم
 • چسبندگی جفت، که در آن جفت خیلی عمیق به  دیواره رحم چسبیده شده است
 • لقاح بنیادی جفت، که در آن جفت در قسمت بالای رحم القاء می شود

همچنین کشیدن بیش از حد بند ناف برای از بین بردن جفت ممکن است باعث وارونگی رحم شود. بند ناف هرگز نباید به زور کشیده شود. جفت باید با دقت و به آرامی گرفته شود. در مورد جفتی که در مدت 30 دقیقه پس از زایمان خارج نشده است، باید از کشیدن اجباری جلوگیری کرد. در غیر این صورت، ممکن است خونریزی وجود داشته باشد و عفونت ایجاد شود.

چگونه وارونگی رحم را تشخیص دهیم؟

پزشک معمولا می تواند وارونگی رحم را به راحتی تشخیص دهد. علائم احتمالی شامل موارد زیر است:

 • رحم از واژن بیرون زده است
 • رحم جای مناسب خود قرار ندارد
 • افت شدید خون یا کاهش سریع فشار خون

مادر همچنین ممکن است برخی از علائم شوک زیر را تجربه کند:

 • احساس بی وزنی در سر
 • سرگیجه
 • سرما
 • خستگی
 • تنگی نفس

درجه بندی وارونگی رحم:

وارونگی رحم با شدت  های مختلف وارونگی تعریف می شود. این دسته ها عبارتند از:

 • وارونگی ناقص، که در آن قسمت بالای رحم فرو ریخته است، اما هیچ قسمتی رحم از دهانه رحم بیرون نزده است.
 • وارونگی کامل، که در آن رحم در داخل است و دهانه رحم بیرون می آید
 • وارونگی بیرون زده، که در آن قسمت بالای رحم از مهبل بیرون می آید
 • وارونگی کامل، که در آن هم رحم و هم مهبل بیرون زده اند

چگونه وارونگی رحمی را درمان کنید؟

درمان باید به محض تشخیص وارونگی رحم شروع شود. ممکن است پزشک بتواند قسمت بالای رحم را از طریق دهانه رحم گشاد شده به لگن برگرداند. اگر جفت از رحم جدا نشده باشد، رحم مجددا جابجا می شود.

بیهوشی عمومی، مانند گاز هالوتان (فلوئتان) یا داروهایی مانند سولفات منیزیم، نیتروگلیسیرین یا تربوتالین ممکن است لازم باشد.

پس از جابجایی رحم، اکسی توسین (پیتوسین) و متیلرگونووین Methergine برای کمک به منقبض شدن رحم و جلوگیری از برگشت مجدد آن داده می شوند. پزشک یا پرستار رحم را ماساژ می دهند تا زمانی که به طور کامل منقبض شود و خونریزی متوقف شود.

در صورت لزوم به مادر مایعات داخل وریدی و خون تزریق می شود. برای جلوگیری از عفونت نیز به او آنتی بیوتیک داده می شود. اگر جفت هنوز خارج نشده باشد، پزشک ممکن است مجبور شود آن را به صورت دستی از بین ببرد.

همچنین یک تکنیک جدیدتر برای اصلاح وارونگی رحم با استفاده از دستگاه بالون و فشار آب وجود دارد. یک بالون در داخل حفره رحم قرار می گیرد و با یک محلول شور پر می شود تا رحم را به حالت خود برگرداند.

این روش ساده است و در تغییر مجدد رحم موفقیت آمیز بوده است. همچنین در جلوگیری از کمبود خون و جلوگیری از برگشت مجدد رحم نیز موثر است.

اگر پزشک نتواند به طور دستی رحم را مجددا جابجا کند، ممکن است عمل جراحی ضروری باشد. به مادر بیهوشی داده می شود و شکم او با جراحی باز می شود. رحم دوباره جابجایی می شود و شکم بسته می شود.

اگر یک بافت منقبض شده محکم در رحم مانع از جابجایی مجدد آن شود، ممکن است برشی در قسمت پشتی رحم ایجاد شود. سپس رحم جابجا می شود و سپس برش را ترمیم می کنند.

در صورت نیاز به عمل جراحی، بارداری های بعدی به سزارین نیاز دارند. اگر جفت از رحم جدا نشود، ممکن است عمل هیسترکتومی (خارج کردن رحم) لازم باشد.

چشم انداز

وارونگی رحم یک بیماری نادر و جدی است. این بیماری می تواند منجر به خونریزی گسترده و شوک شود و حتی می تواند کشنده باشد. عواملی وجود دارد که برخی از زنان را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد، اما این شرایط برای هر کسی می تواند رخ دهد. در مواردی که رحم مجددا قابل جابجایی نباشد، ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد.

این بیماری به طور کلی به سادگی قابل تشخیص است و عکس العمل سریع و درمان این بیماری و اطمینان از سلامتی مادر ضروری است. اگر به سرعت درمان شود، مادر می تواند به طور کامل و بدون آسیب طولانی مدت به رحم بهبود یابد.

دوستان عزیز سایت لابیاپلاستی امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. لطفا آن را با سایر دوستان خود به اشتراک بگذارید و با درج نظرات ارزشمند خود ما را در بهبود کیفیت مقاله ها یاری دهید.

بیشتر بخوانید
وارونگی رحم

اشتراک گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

پیشنهاد سایت com.لابیاپلاستی

Call Now ButtonCall Now Button Call Now ButtonCall Now Button