پرینورافی چیست ؟ نحوه انجام عمل پرینورافی و لزوم و عدم لزوم انجام پرینورافی - لابیاپلاستی

com.لابیاپلاستی

راهنمای جراحی زیبایی زنان و زیبایی واژن

پرینورافی چیست ؟ نحوه انجام عمل پرینورافی و لزوم و عدم لزوم انجام پرینورافی

پرینورافی که آن را تحت عنوان پرینوپلاستی هم می شناسیم، به عمل جراحی و ترمیم ناحیه آسیب دیده بین واژن و مقعد گفته می شود. معمولا برای بهبود وضعیت ظاهری انجام می شود برای مواقعی که شل شدگی واژن، خارش، ناحیه آسیب دیده بین مقعد و واژن، عفونت های موضعی، سوزاک، بی اختیاری مدفوع، دردناک بودن رابطه جنسی و یا کاهش حس لذت جنسی در بدن فرد رخ می دهد.

پرینورافی چیست ؟ نحوه انجام عمل پرینورافی و لزوم و عدم لزوم عمل
668

پرینورافی که آن را تحت عنوان پرینوپلاستی هم می شناسیم، به عمل جراحی و ترمیم ناحیه آسیب دیده بین واژن و مقعد گفته می شود. معمولا برای بهبود وضعیت ظاهری انجام می شود برای مواقعی که شل شدگی واژن، خارش، ناحیه آسیب دیده بین مقعد و واژن، عفونت های موضعی، سوزاک، بی اختیاری مدفوع، دردناک بودن رابطه جنسی و یا کاهش حس لذت جنسی در بدن فرد رخ می دهد. معمولا دو روش برای پرینوپلاستی اتخاذ می شود: اولی تنگ کردن ماهیچه های واژن و دومی گشاد کردن عضله های حد فاصل بین واژن و مقعد.

پرینه چیست؟

به ناحبه بین مقعد و ناحیه تناسلی در زنان پرینه می گوییم که در بردارنده عضلات کف لگن است. از طرفی، این قسمت از بدن موجب افزایش لذت جنسی در حین رابطه جنسی هم می شود. در بیشتر حالات در زنانی که زایمان طبیعی انجام می دهند، در پرینه پارگی بوجود می آید. در اکثر موارد این آسیب جزیی به خودی خود از بین می رود ولی این احتمال هم وجود دارد که این مشکل در برخی از بانوان باقی بماند و موجبات ناراحتی و نارضایتی شان را فراهم آورد.

تعریف واژه پرینورافی

همان طور که در بالا ذکر کردیم، پس از زایمان طبیعی، جای زخمی در پرینه بوجود می آید که این به خودی خود شل شدگی واژن را به همراه دارد. وقتی از پرینورافی حرف می زنیم، منظورمان عمل جراحیست که طی آن ترمیم و زیباسازی واژن از طریق بازسازی عضلات و بافت های ناحیه ورودی مهبل یا واژن انجام می گیرد. در روند پرینورافی وضعیت ظاهری پرینه به حالت قبل از بارداری و زایمان بر می گردد. این جراحی موجب می گردد که بافت ورودی مهبل تنگ تر شود و به دلیل تماس بیشتر لذت جنسی هم چند برابر گردد.

نحوه انجام عمل پرینورافی

این جراحی را هم می توان از طریق بیهوشی عمومی انجام داد و هم با روش بیهوشی موضعی. هدف از این کار نزدیک تر کردن دیواره های پشتی واژن به یکدیگر و سپس تنگ نمودن سایز دهانه واژن می باشد. البته خوانندگان باید بدانند که این عمل تا عمق وازن پیش نمی رود و تنها تا دو سه سانت اولیه ترمیم شده و تنگ می گردد. پس از عمل درد زیادی به سراغ فرد بیمار نمی رود و لازم نیست که مسکن ها به مقدار زیاد مصرف گردد. بهبودی هم متعاقبا سریع و راحت خواهد بود.

لزوم انجام پرینورافی

معمولا دکتر این عمل را برای تنگ کردن ماهیچه های واژینالی انجام می دهد آن هم در زنانی که به دلایل زیر با این مشکل مواجه شده اند:

 • زایمان طبیعی متعدد یا سخت: کشیدگی ماهیچه های بین واژن و مقعد باعث می شود که پارگی هایی در آن موضع به وجود بیاید. حتی این مورد هم ممکن است که انقدر مجرای بیرونی در واژن یک خانم تنگ است که باید برشی ایجاد شود تا انسداد برطرف شود. این را باید بدانیم که معمولا این پارگی های جزیی به خودی خود در اکثر مواقع درمان می شوند.
 • اضافه وزن: وزن اضافه می تواند روی قسمت های نامبرده اثر بگذارد و حتی می تواند باعث جدایی ماهیچه های بین واژن و مقعد گردد. پس این عامل می تواند باعث گشادی دهانه واژن شود.
 • افتادگی مثانه و رحم: در برخی از بانوان به دلیل سن بالا یا مسائلی دیگر ممکن است این عارضه به وجود بیاید.
 • عدم تحریک پذیری: بدین معنا که رشته های عصبیموجود در این ناحیه از بدن حساسیت خودشان را از دست داده اند یا این که تعداد عصب ها در آن جا کم است.
 • شلی بافت پرینه یا پرینه کوتاه به دلایل زنتیکی
 • نبود ایجاد لذت جنسی در اثر تماس: در برخی از افراد ارگاسم جنسی بااشکال مواجه شده است.

عدم لزوم پرینورافی

در بخش قبلی درباره افرادی صحبت کردیم که بنا به دلایلی بهتر است این عمل را انجام دهند. در این قسمت قصد داریم توضیح دهیم که چه کسانی نباید پرینورافی کنند:

 • افرادی که باردار هستبانوانی که تا چند ماه آینده حداکثر سه ماه تصمیم ندارند باردار شوند
 • کسانی که بدنشان از سیستم ایمنی بالایی برخوردار نیست
 • بانوانی که از بیماری ها یا حساسیت های خاصی رنج می برند. آنها ابتدا باید با دکتر خود مشورت کنند و خود سرانه دست یه این عمل نزنند.

معمولا زنانی که به کلینیک مراجعه می کنند، از افتادگی یا شلی فیزیکی ناحیه پرینه (حد فاصل بین واژن و مقعد) شکایت می کنند و این منجر می شود به عدم لذت جنسی حین رابطه جنسی با همسرانشان. این در حالی است که قبل از به وجود آمدن این ضایعه این حس را نداشتند. این شکایت به دلیل جدایی ماهیچه های مقعدی و افتادگی رکتوسل است. معمولا عمل پرینوپلاستی یا همان پرینورافی را به همراه کلپورافی انجام می دهند که به معنای عمل دیواره های واژن است.

در پرینوپلاستی برشی V شکل را در دیواره پشتی واژن ایجاد می کنند. برش های بالای این برش اصلی می توانند صاف، منحنی و یا متمایل به بالا باشند. به محض آن که برش ایجاد و عمل شروع می شود، هر گونه بافت موجود که زخمی یا آسیب دیده است به خوبی ترمیم و درمان می شوند.

بسته به میزان آسیب به پرینه، اصلاحات و ترمیم هایی در ماهیچه های زیر ایجاد می گردد:

 • ماهیچه های پوبوکوکسی جنوس
 • ماهیچه های بالبوس پونجیوسوس
 • دیگر ماهیچه های جدا شده از قسمت پرینه

عوارض عمل پرینورافی

پر واضح است که این عمل هم مانند جراحی های مشابه دیگر عوارضی از قبیل خونریزی، کبودی و عفونت دارد البته این موارد در این جا نادر هستند و به راحتی رفع می شوند. در هر حال، آشنایی با مواردی چند ضرری ندارد:

 • سرگیجه و حالت تهوع: معمولا دو یا سه روز پس از عمل این حالات ادامه دارد که به دلیل مصرف داروهای بیهوشی حادث می شود.
 • درد پس از جراحی: بهتر است دو یا سه روز پس از این عمل فرد سرکار نرود تا به این عضلات فشاری وارد نشود.
 • خونریزی پس از عمل: پزشک موقع جراحی از بخیه های جذبی استفاده می کنند و به همین دلیل، خونریزی هایی ایجاد می شود.

دوستان عزیز سایت لابیاپلاستی در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفتیم، تا هرچه درباره پرینورافی می دانستیم با شما هم در میان بگذاریم. امیدواریم اطلاعات ما برای شما مفید واقع شده باشد.

بیشتر بخوانید
پرینورافی تقارن در لابیا تنگ کردن لابیا تنگ کردن واژن تنگ کردن واژینال جوانسازی لابیا لابیا لابیا ماژور لابیا مینور لابیاپلاستی لبه های واژن واژن واژینوپلاستی

اشتراک گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

پیشنهاد سایت com.لابیاپلاستی

Call Now ButtonCall Now Button Call Now ButtonCall Now Button