SIZE XS SIZE SM SIZE MD SIZE LG هپاتیت چیست و چگونه بوجود می آید ؟ انواع هپاتیت و تاثیرات و روش درمان آن - لابیاپلاستی

com.لابیاپلاستی

راهنمای جراحی زیبایی زنان و زیبایی واژن

newarticle

هپاتیت چیست و چگونه بوجود می آید ؟ انواع هپاتیت و تاثیرات و روش درمان آن

هپاتیت همان التهاب کبد است و در بدن فرد مبتلا منجر به بروز درد و تورم می شود. عواملی که هپاتیت را ایجاد می کنند ویروس های 6 گانه ای هستند که آن ها را به نام های A، B، C، D، E و G می شناسیم. هرکدام از این شش ویروس توانایی آن را دارند که عملکرد کبد را مختل کرده و در نهایت، آن را از کار بیندازند. مشکلاتی مثل نوشین بیش از حد الکل، فقدان خون رسانی به کبد، سم و مصرف برخی داروها باعث بروز هپاتیت می شود.

هپاتیت Hepatitis
458

در واقع، هپاتیت همان التهاب کبد است و در بدن فرد مبتلا منجر به بروز درد و تورم می شود. عواملی که آن را ایجاد می کنند عمدتاعفونت های ویروسی می باشند ولی موارد دیگری هم وجود دارند که می توانند این بیماری را ایجاد گردانند.

این ها همان هپاتیت خود ایمن و هپاتیتی هستند که به عنوان هپاتیت ثانویه در اثر مصرف داروها، مواد، سموم و الکل بروز می کنند. هپاتیت خود ایمن یک نوع بیماری است که طی آن بدن شروع به تولید پادتن ضد بافت کبد می نماید.

کبد در سمت راست بالای شکم یا بطن شما قرار دارد و فعالیت های بسیار حیاتی را در بدن شما انجام می دهد که روی گوارش بدنتان تاثیر می گذارد که شامل موارد زیر هستند:

 • تولید صفرا که در روند هضم و گوارش ضروری است.
 • تصفیه سموم در بدن
 • دفع بیلی روبین (محصول گلبول های قرمز از بین رفته)، کلسترول، هورمون ها و داروهای مضر
 • تجزیه کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها
 • فعال سازی آنزیم ها که پروتئین های ضروری در واکنش های دورن بدن می باشند.
 • دخیره سازی گلیکوژن (یک نوع قند طبیعی)، مواد معدنی و ویتامین های A،   D و E و K
 • ترکیب پروتئین های خون مثل آلبومین
 • ترکیب فاکتورهای لخته سازی

ویروس های پنجگانه هپاتیت

عفونت های ویروسی کبدی تحت عنوان هپاتیت های گوناگونی اعم از A، B، C، D و E طبقه بندی می گردند. ویروس های گوناگون مسئول انتقال هپاتیت های مختلفی می باشند.

هپاتیت A

هپاتیت A معمولا بیماری حاد و کوتاه مدتی است در حالی که هپاتیت های B،C و D مزمن و پیشرفته می گردند. هپاتیت E حاد است و می تواند برای زنان باردار خطرناک جلوه کند.

ویروس هپاتیت A یا همان HAV می تواند ناقل این نوع می باشد. این بیماری از طریق مصرف آب و غذای آلوده فردی که مبتلا به این بیماریست به فرد سالم سرایت می کند.

هپاتیت B

هپاتیت B به وسیله تماس با مخاط های عفونی از قبیل خون، ترشحات واژنی یا منی آلوده به ویروس این نوع (HBV) از فردی به دیگری منتقل می گردد. تزریق مواد، رابطه جنسی یا اشتراک ریش تراش فرد آلوده خطر ابتلا به این نوع هپاتیت را بالا می برد.

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها CDC تخمین زده که 1.3 میلیون نفر آمریکایی و 350 میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مزمن مبتلا هستند.

هپاتیت C

این بیماری از طریق ویروس هپاتیت C شیوع می یابد. این نوع به وسیله تماس مستقیم با مخاط فرد آلوده بخصوص از طریق تزریق با سرنگ مشترک یا رابطه جنسی سرایت می یابد. HCV یکی از شایع ترین عفونت های ویروسی خونی در ایالات متحده می باشد. تقریبا 2.7 تا 3.9 میلیون آمریکایی با نوع مزمن این هپاتیت دست و پنجه نرم می کنند.

هپاتیت D

این نوع که آن را تحت عنوان هپاتیت دلتا هم می شناسیم، بیماری کبدی جدی است که توسط ویروس هپاتیت D یا HDV ایجاد می گردد. این نوع از طریق تماس با خون عفونی به فرد سالم منتقل می گردد. این بیماری نوع نادری از هپاتیت است که تنها در تلفیق با هپاتیت B ایجاد می شود. ویروس هپاتیت D نمی تواند بدون حضور هپاتیت B به زندگی ادامه دهد.

هپاتیت E

نوعی دیگری از هپاتیت است که توسط آب آلوده توسط ویروس HEV منتقل می شود. معمولا در محیط های آلوده و غیر بهداشتی که آب به راحتی آلوده می گردد می توان این بیماری را بین افراد مشاهده کرد. هایی از ابتلا به این بیماری در خاورمیانه، آسیا، آمریکای مرکزی و آفریقا از سازمان CDC منتشر شده است.

عوامل مولد هپاتیت غیر عفونی

الکل و مواد سمی دیگر

مصرف بیش از حد الکل می تواند عملکرد کبد را مختل کرده و منجر به عفونت در آن شود. این بیماری را تحت عنوان هپاتیت الکلی هم به شمار می آورند. الکل توانایی تخریب سلول های کبد را دارد. در طول زمان، این آسیب ها دائمی می گردند و به نارسایی کبد، تورم و زخم شدن آن می شوند.

عوامل سمی دیگری که می توانند باعث هپاتیت شوند، مصرف بالای دارو و تماس با مواد سمی دیگر مثل مواد مخدر است.

واکنش سیستم خود ایمن

برخی اوقات، سیستم ایمنی بدن ما کبد را به عنوان بافتی مضر می شناسد و شروع به حمله به آن می کند. این نوع بیماری از خفیف شروع شده و آرام آرام به سمت مزمن پیشروی می کند و کم کم عملکرد کبد را مختل می نماید. جالب است که این بیماری در زنان سه برابر شایع تر از مردان است.

علائم معمول هپاتیت

اگر به هرکدام از هپاتیت های مزمن از قبیل هپاتیت های B،C و D مبتلا شده اید، ممکن است در آغاز در بدن خود علائمی را نبینید. این علائم زمانی آشکار می شوند که آسیب رسانی به کبد آغاز می شود. نشانه های هپاتیت حاد سریع بروز می کنند که عبارتند از:

 • خستگی
 • علائمی شبیه به آنفلوآنزا
 • ادرار تیره
 • مدفوع کم رنگ
 • درد شکمی
 • کاهش وزن بدون توجیه
 • رنگ چشم و پوست زرد می گردد که از نشانه های یرقان است

هپاتیت مزمن آهسته آهسته پیش می رود و این علائم به طور نهانی در بدن فرد بیمار ظاهر می گردد.

تشخیص هپاتیت

تست فیزیکی و پیشینه بیماری

پزشک برای تشخیص سوالاتی را درباره بیماری های قبلی و پیشینه سلامتی از شما می پرسد تا بداند که آیا در معرض ویروس بوده اید یا خیر.

او طی یک آزمایش فیزیکی روی بطن شما به آرامی فشار می آورد تا ببیند که درد می گیرد یا خیر. او میزان بزرگ شدگی و تورم کبد شما را هم مورد آزمایش قرار می دهد. اگر صورت یا چشمان شما زرد شده باشند، به هنگام تست این مورد را یادداشت می کند.

تست های عملکرد کبدی

در این آزمایش ها از نمونه های خون شما استفاده می کنند تا مطمئن شوند که کبد شما به درستی کار می کند. اگر نتایج غیر عادی باشند، اولین نشانه از وجودهر گونه مشکل است بخصوص اگر هیچ علائم فیزیکی از بیماری کبد در بدن شما بروز نکرده باشد. میزان بالای آنزیم های کبدی نشانگر استرس و تنش در ناحیه کبد است که خبر از عملکرد نادرست آن می دهد.

آزمایش های خون

اگر کبد شما درست کار نکند، ممکن است پزشک تست خون را تجویز کند تا بداند منشا بیماری کجاست. این آزمایش ها قرار است نوع ویروس مولد را تشخیص دهند. به وسیله انها می توان پادتن های معمولی که در این فرایند درگیر می شوند را هم بررسی کرد.

 امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. لطفا با ثبت نظرات ارزشمند خود در بهبود عملکرد سایت لابیاپلاستی ما را یاری کنید.

بیشتر بخوانید
ترشحات واژن هپاتیت هپاتیت A هپاتیت B هپاتیت C هپاتیت D هپاتیت E

اشتراک گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

پیشنهاد سایت com.لابیاپلاستی

Template : single
postformat :

Call Now ButtonCall Now Button Call Now ButtonCall Now Button