موثرترین راه های درمان سرطان رحم چیست چگونه می توان با سرطان رحم مقابله کرد - لابیاپلاستی

com.لابیاپلاستی

راهنمای جراحی زیبایی زنان و زیبایی واژن

چگونه می توان با سرطان رحم مقابله کرد . موثرترین راه های درمان سرطان رحم چیست ؟

سرطان رحم راه های درمان متنوع و متعددی دارد، اما انتخاب هر کدام از این روش ها به میزان گسترش بیماری بستگی دارد. پس از این که پزشک توانست بیماری را تشخیص داده و به طور قطعی ابتلا به سرطان رحم را تایید کند؛ باید به معاینه ی رحم بپردازد تا سرعت سلول ها را در رشد و تکثیر شناسایی کند.

چگونه می توان با سرطان رحم مقابله کرد . موثرترین راه های درمان سرطان رحم چیست ؟
20

سرطان رحم راه های درمان متنوع و متعددی دارد، اما انتخاب هر کدام از این روش ها به میزان گسترش بیماری بستگی دارد. پس از این که پزشک توانست بیماری را تشخیص داده و به طور قطعی ابتلا به سرطان رحم را تایید کند؛ باید به معاینه ی رحم بپردازد تا سرعت سلول ها را در رشد و تکثیر شناسایی کند.

هرچه تومور سرطانی بزرگ تر باشد، در نتیجه سلول ها نیز رشد و تکثیر سریع تری دارند و سرطان زودتر می تواند در تمام بدن، پخش شود. همان طور که گفته شد، انتخاب راه درمان به سطح بیماری فرد بستگی دارد، سطح بندی برای درمان سرطان رحم بدین شکل انجام می شود:

  • سطح صفر: سلول های سرطانی در همان نقطه ی آغاز خود، یعنی روی سطح داخلی بافت های رحم ساکن ایستاده اند و حرکتی نمی کنند.
  • سطح 1: سرطان، تمام بافت های داخلی رحم را پر کرده و در راه پر کردن و در بر گرفتن ساختمان کلیِ رحم است.
  • سطح 2: تومور به لگن ها رسیده است.
  • سطح 3: تومور تمام رحم را پوشانده و اندام های کناری خود را نیز تحت تاثیر قرار داده است. احتمالاً در این سطح، سرطان به واژن رسیده باشد.
  • سطح 4: در این سطح، سرطان احتمالاً روده ها را در برگفته و در روزهای آینده کبد، ریه و استخوان ها را نیز در بر می گیرد.

اگر سرطان رحم به بخش های دیگر بدن نیز رسوخ کند، و اگر در همین حین غده ی سرطانی و توموری _ به طور مثال _ در ریه ایجاد شود، این تومور یک سرطان جدید نیست. در انگلیسی به این اتفاق metastasized می گویند که در فارسی، گسترش یافتن مرضی از نقطه ای به نقطه ی دیگر ترجمه می شود. در حقیقت غده ی سرطانی یا توموری که در ریه یا هر بخش دیگری از بدن به وجود آمده، ثمره و فرزند همان سرطان رحم است.

راهکارهای موثر برای درمان سرطان رحم

به طور کلی برای درمان هر نوع سرطان، گروهی از دکترها با رعایت یک ترتیب خاص بیمار را ملاقات می کنند و یک برنامه ی منسجم و منطقی برای درمان آن ایجاد می کنند. این برنامه، می تواند شامل راه های درمان متفاوتی باشد که یا در آینده توسط دکترها و به دلایل پزشکی رد می شود، و یا ممکن است باب دل شما نباشد.

در هر حال، این تیم حتماً باید شامل دکتر زنانی باشد که بتواند میزان فعالیت دستگاه تناسلی شما را در حال و آینده _ پس از انجام درمان _ بررسی کند و تمامی اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهد.

تیم درمان سرطان متشکل از چندین پزشک متخصص، پرستار، دستیار پزشک، کارکنان اجتماعی، داروسازها، مشاوران، متخصصین تغذیه و غیره است.

در ادامه به اتفاق یکدیگر، روش های درمان سرطان رحم را کاوش می کنیم. اما لازم است بدانید که انتخاب روش درمان، نه تنها به سطح بیماری شما، بلکه به مسائل دیگری مانند نشانه ها و عوارض جانبی نیز بستگی دارد که در این زمینه می توانند نقش بسیار پررنگی داشته باشند.

معیارهای مهم و اساسی برای انتخاب روش درمان عبارتند از سطح سرطان بیمار، عوارض جانبی محتمل، سطح کلی سلامت بدن بیمار، سن بیمار و ترجیحات خود بیمار در انتخاب روش درمان. مثلاً اینکه آیا برای بیمار مهم است که در آینده بتواند بچه دار شود یا خیر.

درمان سرطان رحم می تواند با اتکا به یک یا ترکیبی از چند روش صورت بگیرد. راه های درمان سرطان رحم عبارتند از: جراحی، رادیو تراپی، شیمی درمانی و هورمون درمانی. راه های درمان ترکیبی بهترین روش برای از بین بردن سرطان هستند، اما این روش نیز بستگی به سطح بیماری و جزئیات سرطان دارد.

بیمار در چنین وضعیتی باید وقت خود را به خوبی صرف کند و اطلاعات لازم راجع به تمامی این روش های درمانی را فرا بگیرد. در ادامه، او می تواند از دکتر سوال های خودش را بپرسد تا هیچ وجهی از روند درمان برایش پوشیده نماند. به این روش، تصمیم گیری مشترک می گویند.

در روش تصمیم گیری مشترک، دکتر و بیمار با مشورت یکدیگر یک روش درمانی را انتخاب می کنند و به جنگ سرطان می روند. سبک تصمیم گیری مشترک، به دلیل تنوع بسیار زیاد راه های درمانی سرطان رحم، سبک بسیار منطقی و درستی برای درمان به نظر می رسد.

و اما توضیحاتی درباره هریک از راه های درمان سرطان رحم

دوستان عزیز سایت لابیاپلاستی در این قسمت قصد داریم به طور کامل هریک از روش هایی که برای درمان سرطان رحم مورد استفاده قرار می گیرد را برای شما شرح دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

1 – جراحی

روش جراحی برای درمان سرطان رحم به شکل هایسترکتومی انجام می شود. یعنی در طی عمل، خود رحم، لوله های فالوپ و تمامی اجزای جانبی رحم از بدن بیمار بیرون آورده می شوند. پس از این عمل جراحی به صورت کلی، بیمار باید 2 شب در بیمارستان بستری بماند، اما می تواند فعالیت های خاص خودش را پس از 4 الی 8 هفته دوباره از سر بگیرد.

اگر بیمار هنوز وارد دوران یائسگی نشده باشد، در نتیجه پس از انجام این عمل دیگر قاعدگی را تجربه نخواهد کرد و تولید مثل او برای همیشه از کار خواهد افتاد. همچنین ممکن است نشانه هایی همچون خشکی واژن و عرق ریزی شبانه را نیز تجربه کند.

2 – رادیو تراپی

در روش رادیو تراپی، پزشک با استفاده از پرتوهایی به شدت قدرتمند سلول های سرطان رحم را از بین می برد. این پرتوها به دی ان ایِ سلول های سرطانی نفوذ می کنند و از تکثیر و رشدِ هرچه بیشتر آن ها جلوگیری می کنند.

در رادیوتراپی خارجی، پرتوی مورد نظر مستقیما به سمت لگن و ناحیه های مرتبط ساطع می شود. با استفاده از این روش برای درمان سرطان رحم، بیمار باید در هفته 5 بار به نزد دکتر رفته و برای چندین هفته این کار را تکرار کند. هر جلسه از این نوع رادیو تراپی 15 دقیقه طول می کشد.

اما رادیو تراپی داخلی با استفاده از سیم یا دانه های کوچک صورت می گیرند. این موارد که هر کدام دارای امواج و پرتوهای رادیو اکتیوی هستند، در داخل واژن قرار گرفته و عملیات درمان را از همان جا شروع می کنند. این روش دو بار در هفته تکرار شده و پس از چندین هفته، تومور به شدت کوچک و به راحتی توسط پزشک جراح، قابل دفع خواهد بود.

3 – شیمی درمانی

در این روش برای درمان سرطان رحم از دارو استفاده می کند. در ترکیب این روش با رادیوتراپی، باقی مانده های تومور توسط دارو از بین می روند.

شیمی درمانی می تواند روند رشد سرطان را کم کند، و یا در مواردی که سرطان به شدت پیشرفته شده، می تواند طول عمر بیمار را بیشتر کند. ترکیب این روش و رادیو تراپی می تواند ترکیبی بسیار قدرتمند برای درمان سرطان رحم باشد.

4 – هورمون درمانی

هورمون درمانی برای کسانی است که سطح سرطان پیشرفته ای دارند. زنانی که سرطان آن ها در سطح پیشرفته ای قرار داشته و تومور آن ها در مراحل ابتدایی گیر کرده است، استفاده از این روش هم سرطان شان را از بین می برد، و هم به آن ها اجازه می دهد که در آینده دوباره توانایی تولید مثل داشته باشند.

البته این روش به ندرت پیشنهاد می شود و به نظارت های فوق پیشرفته ای نیاز دارد. اما کسانی که نمی توانند از خیر بچه دار شدن در آینده بگذرند، از این روش استفاده می کنند.

همراهان عزیز سایت لابیاپلاستی امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. لطفا نظرات و تجربیات خود را درباره روش های درمان سرطان رحم با ما در میان بگذارید. از این که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

بیشتر بخوانید
درمان سرطان رحم سرطان رحم

اشتراک گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

پیشنهاد سایت com.لابیاپلاستی

Call Now ButtonCall Now Button Call Now ButtonCall Now Button