SIZE XS SIZE SM SIZE MD SIZE LG سرطان رحم چیست؟مهم ترین عوامل و نشانه ها برای تشخیص سرطان رحم - لابیاپلاستی

com.لابیاپلاستی

راهنمای جراحی زیبایی زنان و زیبایی واژن

newarticle

سرطان رحم چیست؟مهم ترین عوامل و نشانه ها برای تشخیص سرطان رحم

دوستان عزیز سایت لابیاپلاستی در این مقاله قصد داریم درباره سرطان رحم و عوامل و نشانه های ابتلا به آن با شما صحبت کنیم. لطفا تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

سرطان رحم چیست؟مهم ترین عوامل و نشانه ها برای تشخیص سرطان رحم
318

اولین و مهم ترین سوال: سرطان رحم چیست؟

سرطان رحم، سرطانی است که در سلول های بافت رحم، کار خود را آغاز و رشد می کند. در حقیقت، این سرطان یکی از اعضای گروه سرطان های زهدان است. در برخی دیگر از انواع بیماری، ممکن است فرد به تومور رحم مبتلا شود که این بیماری مخصوصاً عضله ها و بافت عضلانی رحم را نشانه می گیرد. لازم به ذکر است که راه های درمان این دو بیماری کاملاً متفاوت هستند.

طبق آمار به دست آمده، سرطان رحم چهارمین بیماری متعارف در میان زنان ایالات متحده است. در سال 2017، موسسه ملی سرطان تشخیص داد که 61 هزار و 380 نفر در آمریکا به سرطان رحم مبتلا هستند و 10 هزار 920 نفر از آن ها نتوانسته اند از آن جان سالم به در ببرند.

این سرطان، به طور کلی برای زنان بالای 55 سال بیشتر اتفاق می افتد و 95 درصد از بیماران می توانند تا حدود 5 سال با وجود این مشکل به زندگی خود ادامه بدهند. اما گفتنی است که این بیماری می تواند تاثیر وحشتناکی بر روی دستگاه تولید مثل بانوان داشته باشد؛ در نتیجه، ماجرا آن قدرها هم ساده نیست.

اما چه عواملی سبب بروز و ابتلا به سرطان رحم می شود؟

متاسفانه دلایل بروز این بیماری تا به حال مشخص نشده است. سرطان رحم زمانی اتفاق می افتد که ساختار سلولی دستگاه تناسلی زن به هم بریزد. در چنین وضعیتی، اصولاً سلول ها مدام به رشد و تکثیر خود ادامه می دهند. این در حالی است که سلول ها باید در نقطه ی خاصی از زندگی شان بمیرند، اما این تجمع بیش از حد، می تواند سرطان را به دنبال داشته باشد.

تحقیقات برای پیدا کردن دلایل اصلی این بیماری هنوز ادامه دارند و دانشمندان در پی یافتن جوابی برای علت این تغییر ساختار سلولی هستند.

چه عواملی می توانند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش بدهند؟

اگرچه دلایل و علل اصلی ابتلا به سرطان رحم هنوز بر جامعه ی پزشکی پوشیده است، اما دانشمندان طی تحقیقات خود متوجه شده اند که یک سری از عوامل خاص می توانند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش بدهند.

به طور مثال، یکی از مهم ترین و اصلی ترین دلایل افزایش احتمال ابتلا به سرطان رحم، می تواند قرارگیری در معرض استروژن باشد. ترشح بیش از حد استروژن و یا تحریک این هورمون برای ترشح، می تواند خطر  ابتلا به این بیماری را تا چندین برابر افزایش دهد. البته این تنها عامل موثر در ابتلا به سرطان رحم نیست و در ادامه با برخی دیگر از این عوامل آشنا می شویم.

سایر عوامل تاثیرگذار در ابتلا به سرطان رحم عبارتند از:

 • عدم تجربه ی حاملگی
 • آغاز عمل خودارضایی به صورت مستمر قبل از رسیدن به سن 12 سالگی
 • به تاخیر افتادن یائسگی برای بعد از 55 سالگی

از آن جایی که استروژن می تواند تاثیر بسیار بیشتری در احتمال ابتلا به این بیماری داشته باشد، در نتیجه بهتر است از تمامی اعمالی که منجر به افزایش ترشح این هورمون در بدن می شود اجتناب کنیم. مثلاً عمل جایگزینی هورمون استروژن، یکی از اعمالی است که پس از عمل جراحیِ بیرون آوردن رحم توسط برخی خانم ها باید انجام شود. این کار می تواند میزان استروژن شما را بالا ببرد.

سندروم تنبلی تخمدان نیز می تواند میزان ترشح استروژن را بالا ببرد، در نتیجه به عنوان یک عامل خطرناک شناخته می شود.

بیماری دیابت نیز در نوع خود می تواند به افزایش استروژن کمک کند؛ چرا که افزایش انسولین و افزایش استروژن با یکدیگر رابطه ای مستقیم دارند. افزایش ترشح استروژن در طولانی مدت، می تواند احتمال ابتلا به سرطان رحم را به شدت بالا ببرد.

اما دیگر عواملی که می توانند منجر به بروز این بیماری شوند عبارتند از:

 • پریاختگی رحم یا رشد و ضخیم شدنِ بیش از حد دریچه ی رحم
 • چاقی مفرط
 • فشار خون بالا
 • استفاده از تاموکسیفن برای جلوگیری یا درمان سرطان سینه
 • رادیوتراپی ناحیه ی کلیه و لگن
 • سابقه ی خانوادگی سرطان رحم
 • سرطان درمان شده یا در حال درمانِ سینه

اگرچه برخی از پزشکان بر این باورند که سرطان آکریلامید که به علت وجود مرکب سوخته در غذا ایجاد می شود، به نوعی رابطه مستقیمی با سرطان رحم و تغییر ساختار سلولی دستگاه تناسلی زن ها دارد. این فرضیه هنوز اثبات نشده و توسط خیل عظیمی از محققین رد شده است.

نشانه های ابتلا به سرطان رحم

اکثر خانم هایی که به سرطان رحم مبتلا می شوند، در آغاز با خونریزی غیر طبیعی واژن مواجه می شوند. این نشانه، متعارف ترین مورد است و در همان مراحل ابتدایی خودش را نشان می دهد. خونریزی غیرطبیعی واژن، در 9 نفر از 10 فردی که به سرطان رحم مبتلا می شوند اتفاق می افتد.

اگر این اتفاق قبل از یائسگی بیفتد، پس یعنی فرد بیمار با میزان زیادی از ترشح خون در میان زمان های مشخص قاعدگی اش مواجه می شود. اما اگر خانمی پس از یائسگی با چنین چیزی مواجه شود _ مگر این که تحت درمان جایگزینی هورمونی باشد _ قطعاً در دردسر بزرگی افتاده و باید سریعاً خودش را به یک دکتر متخصص برساند.

لازم به ذکر است که اگر مشکل خانمی تومورِ رحم باشد، این بیماری می تواند به راحتی زنان یائسه و غیر یائسه را تحت تاثیر قرار دهد. و اما مهم ترین و متعارف ترین نشانه های سرطان رحم عبارتند از:

 • تخلیه ی موادی از طریق واژن که نشانه ای از خون در آن ها یافت نمی شود و مانند آب بی رنگ است، اما بوی تندی دارد. این ماده می تواند حتی به رنگ قهوه ای نیز ترشح شود.
 • ادرار همراه با درد و سوزش بسیار زیاد
 • احساس درد در حین انجام رابطه ی جنسی
 • درد و گرفتگی در نواحی کلیوی و لگن
 • کاهش وزن ناخواسته و ناگهانی

زنانی که مبتلا به تومور رحم هستند، اصولاً با خونریزی غیر طبیعی واژن و نقطه نقطه شدن آن ناحیه بیشتر مواجه می شوند و در نتیجه این دو مورد به عنوان متعارف ترین نشانه های سرطان رحم شناخته می شوند. اما دیگر نشانه های سرطان رحم عبارت است از:

 • ادرار مستمر و بیش از حد
 • احساس درد در ناحیه ی شکم
 • باد کردگی یا بزرگ تر شدن واژن
 • احساس سیری در تمامی اوقات

دوستان عزیز سایت لابیاپلاستی در صورت مشاهده هریک از این نشانه ها سریعا به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. مراجعه به موقع به پزشک می تواند در سرعت گرفتن روند درمان تاثیر بسزایی داشته باشد. برای تک تک شما عزیزان آرزوی سلامتی داریم. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید
تومور رحم سرطان رحم نشانه های سرطان رحم

اشتراک گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

پیشنهاد سایت com.لابیاپلاستی

Template : single
postformat :

Call Now ButtonCall Now Button Call Now ButtonCall Now Button