چطوری ارتفاع رحم را اندازه گیری کنید - لابیاپلاستی

com.لابیاپلاستی

راهنمای جراحی زیبایی زنان و زیبایی واژن

چطوری ارتفاع رحم را اندازه گیری کنید

یکی از روش هایی بررسی پیشرفت نرمال بارداری در زنان باردار که توسط پزشک صورت می گیرد، تعیین رشد رحم است. این کار را می توان با یکی از 3 روش موجود انجام داد: از طریق سونوگرافی، با لمس کردن رحم، و با اندازه گیری چیزی به نام "ارتفاع رحم" که اساساً فاصله بین استخوان شرمگاهی و بالای(قله ی) رحم است. برای یادگیری نحوه اندازه گیری ارتفاع رحم خود (یا چگونه خودتان این کار را انجام دهید)، برای شروع کار مرحله 1 در زیر را ببینید!

پادکست :

در صورتی که به هر نحوی نمی‌توانید مقاله را مطالع کنید ما شما را به گوش دادن پادکست آن دعوت می‌کنیم

بخش 1

اندازه گیری ارتفاع رحم شما توسط پزشک

اندازه گیری ارتفاع رحم شما توسط پزشک

گام 1 . ویزیت توسط پزشک یا کارشناس مراقبت های پزشکی و بهداشت. اگرچه اندازه گیری ارتفاع رحم، زمان زیادی لازم ندارد، اما ضروری است که در یک دفتر ویزیت انجام شود. • همچنین حضور در مطب پزشک به شما این مزیت را می دهد که در صورت مشاهده موارد غیرعادی، می توانید بلافاصله در مورد نتایج آزمایش ارتفاع رحم خود با پزشک صحبت کنید.

اندازه گیری ارتفاع رحم شما توسط پزشک

گام 2 . قبل از انجام اندازه گیری، مثانه خود را خالی کنید. بسته به دوره بارداری، ممکن است پزشک از شما بخواهد مثانه خود را خالی کنید. • دلیل این امر این است که با شروع علائم در حدود هفته 17، مثانه پر می تواند باعث خطا در اندازه گیری ارتفاع رحم شود که این خطا می تواند تا چند سانتی متر باشد.

اندازه گیری ارتفاع رحم شما توسط پزشک

گام 3 . باید اندازه گیری را با لباس بیمارستان انجام داد. اندازه گیری ارتفاع رحم نسبتاً دقیق است - اختلاف اندازه در حدود یک یا دو سانتی متر نیز می تواند بین اندازه گیری "نرمال" و "غیرنرمال" تفاوت ایجاد کند. • لباس ها، کمربند و غیره می توانند باعث ایجاد اختلاف کمی در ارتفاع رحم شما شوند، بنابراین قبل از اندازه گیری باید این عوامل خطا را حذف کرد. تعویض لباس شخصی با لباس بیمارستانی احتمال نتیجه نادرست را به حداقل می رساند و علاوه بر این به پزشک شما این امکان را می دهد که به راحتی به تمام مناطق مورد نیاز برای اندازه گیری ارتفاع رحم دسترسی داشته باشد.

اندازه گیری ارتفاع رحم شما توسط پزشک

گام 4 . روی تخت معاینه بنشینید. پزشک از شما می خواهد که در حالت نیمه خوابیده روی تخت دراز بکشید(به پشت دراز بکشید در حالتی که سر شما مقداری بالاتر از بدن قرار می گیرد). وضعیت نیمه خوابیده باعث می شود که پزشک با لمس کردن پوست در نزدیکی ناف، بتواند رحم شما را حس کند.

اندازه گیری ارتفاع رحم شما توسط پزشک

گام 5 . زمانی که پزشک رحم را لمس می کند باید به همان حالت دراز بکشید و به طور عادی نفس بکشید زیرا. قبل از انجام اندازه گیری واقعی، پزشک یا پرستار یا مامای او رحم باردار شما را لمس می کنند تا اندازه کودک، وضعیت قرار گیری نوزاد و شرایط نوزاد را مشخص کنند. • پزشک، پرستار و / یا ماما همچنین میزان مایعات آمنیوتیک را بررسی کرده و همچنین سعی می کند ارتفاع رحم را اندازه بگیرد – نقطه ای بر روی معده شما وجود دارد که در آنجا "بالای(قله)" رحم را می توان احساس کرد.

اندازه گیری ارتفاع رحم شما توسط پزشک

گام 6 . به پزشک اجازه دهید ارتفاع رحم شما را اندازه گیری کند. . بعد از لمس، پزشک نوار اندازه گیری مبتنی بر متر را در قسمت بالای رحم (یا ته رحم) نگه می دارد و آن را در امتداد قسمت بالای رحم باردار شما کشیده و در امتداد محور طولی اندازه گیری می کند. • این بدان معناست که پزشک از بالاترین نقطه رحم تا بالای التصاق شرمگاهی شما (ناحیه واقع در زیر ناف شما در جایی که استخوان شرمگاهی شما شروع می شود) اندازه گیری می کند. پزشک اندازه گیری ارتفاع رحم شما را با سانتی متر ثبت می کند و آن را در نمودار خود وارد می کند. • به عنوان یک قاعده بسیار کلی، ارتفاع رحم یک زن در هفته های مختلف بارداری در حدود 1 تا 3 سانتی متر با سن حاملگی تفاوت دارد. به عنوان مثال، برای زنی که در هفته 20 حاملگی است، ارتفاع رحم در حدود 17 تا 23 سانتی متر پیش بینی می شود.

اندازه گیری ارتفاع رحم شما توسط پزشک

گام 7 . لباس خود را بپوشید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. بعد از اینکه لباس خود را پوشیدید، پزشک دوباره برمی گردد و با شما صحبت خواهد کرد. در این مرحله، اگر اندازه گیری ارتفاع رحم شما غیرنرمال بود، احتمالاً در مورد احتمال آزمایش های اضافی بحث خواهید کرد.

اندازه گیری ارتفاع رحم شما توسط پزشک

گام 8 . اگر اندازه گیری ارتفاع رحم شما غیرنرمال است، برنامه پیگیری را برنامه ریزی کنید. اگر اندازه گیری های شما در تاریخ مقرر پیش بینی شده جزء پارامترهای نرمال نباشد، همیشه موجب نگرانی نیست. با این حال، احتمالاً پزشک از شما می خواهد که سونوگرافی انجام دهید تا دریابید که چرا اندازه رحم شما خارج از محدوده نرمال بوده است. • این غیرنرمال بودن می تواند به دلایل مختلفی روی دهد - برخی کاملاً بی ضرر - برخی دیگر که باعث نگرانی می شوند (اما به هیچ وجه فاجعه بار نیستند). • در زیر علل ایجاد ارتفاع غیرنرمال رحم ذکر شده است: • بلند و نازک بودن یا کوتاه و سنگین بودن • داشتن مثانه پر • دوقلو، سه قلو و غیره • رشد جنین به صورت سریع یا آهسته غیرنرمال • مایع آمنیوتیک خیلی کم یا خیلی زیاد • فیبروم رحمی • داشتن سابقه بارداری منجر به پارگی رحم یا سایر موقعیت های غیرنرمال

بخش 2

اندازه گیری ارتفاع رحم توسط خود شما

اندازه گیری ارتفاع رحم توسط خود شما

گام 1 . مثانه خود را خالی کرده و لباس خود را درآورید. اندازه گیری ارتفاع رحم توسط خودتان، کار دشواری نیست. برای شروع، مثانه خود را خالی کنید و همانطور که می خواهید اندازه گیری ارتفاع رحم را در مطب پزشک انجام دهید، لباس های خود درآورید. در صورت تمایل، می توانید برای شبیه سازی لباس بیمارستانی، یک لباس راحت یا پوشاک مشابه (مانند یک پیراهن بزرگ با سایز بزرگ) بپوشید.

اندازه گیری ارتفاع رحم توسط خود شما

گام 2 . یک نوار اندازه گیری بگیرید. ابزار اندازه گیری نرم و انعطاف پذیر مانند نوار خیاطی بهتر است، زیرا می توانند برای اندازه گیری دقیق تر با انحنای معده شما مطابقت داشته باشند. با این حال، در صورت نبودن نوار متراژ، یک خط کش یا حتی انگشتان دست شما می توانند به عنوان یک ابزار اندازه گیری عمل کنند. به طور معمول، ارتفاع رحم با سانتی متر اندازه گیری می شود، اما اگر همه ابزارهایی که دارید با مقیاس اینچ اندازه گیری می کنند، از ضریب تبدیل 1 اینچ = 2.54 سانتی متر استفاده کنید.

اندازه گیری ارتفاع رحم توسط خود شما

گام 3 . به پشت دراز بکشید. سطح سخت (مانند کف) بهتر از سطوح نرم (مانند برخی تشک ها) است زیرا سطوح نرم می توانند موجب شوند وضعیت شما تا حدودی "فرو رفته" شود. در صورت تمایل، بالشی را در زیر سر خود قرار دهید.

اندازه گیری ارتفاع رحم توسط خود شما

گام 4 . استخوان شرمگاهی خود را پیدا کنید. سمفیزیس پوبیس(التصاق شرمگاهی) (استخوان شرمگاهی) استخوانی کوچک برآمده مانند است که در قسمت جلوی بدن درست در بالای ناحیه شرمگاهی قرار دارد. بالای استخوان شرمگاهی را درست در زیر شکم خود به راحتی احساس می کنید – این قسمت معمولاً در نزدیکی قسمت بالای جایی است که موهای پوستی شما بطور طبیعی واقع شده اند. استخوان شرمگاهی غالباً توسط لایه ای از چربی زیر پوستی پوشیده شده است که موجب می شود، پیدا کردن آن تا حدی دشوار شود - ممکن است لازم باشد، انگشتان خود را به آرامی روی پوست خود فشار دهید تا این استخوان را احساس کنید.

اندازه گیری ارتفاع رحم توسط خود شما

گام 5 . ته رحم خود را پیدا کنید. در مرحله بعد، ته رحم خود را ("بالای" رحم خود) با لمس کردن نواحی نزدیک ناف پیدا کنید. عضلات معده خود را ریلکس کنید همچنین نواحی که در بالا و پایین ناف قرار دارند را به آرامی ماساژ دهید. برآمدگی معلقی را در زیر پوست احساس می کنید - این ته رحم شماست. • به طور کلی قبل از هفته بیستم بارداری، بالای رحم زیر ناف قرار دارد، در حالی که بعد از هفته 20، بالاتر از آن خواهد بود.

اندازه گیری ارتفاع رحم توسط خود شما

گام 6 . اندازه گیری از استخوان شرمگاهی تا ته رحم. هنگامی که استخوان شرمگاهی و بالای رحم خود را پیدا کردید، زمان اندازه گیری است. قسمت "صفر" نوار اندازه گیری خود را بر روی قسمت بالای استخوان شرمگاهی خود نگه دارید و آن را با دقت به سمت بالای شرمگاه و بالای انحنای معده خود و به سمت بالای رحم خود بکشید. این اندازه گیری را (با سانتی متر) ثبت کنید. به طور کلی، ارتفاع رحم باید در هفته های مختلف حدود 1-4 سانتی متر کمتر یا بیشتر از سن حاملگی کودک باشد. به عنوان مثال، در یک بارداری 20 هفته ای باید ارتفاع رحم در حدود 16-24 سانتی متر باشد. • اگر نوار اندازه گیری یا خط کش دستی ندارید، از روش قدیمی و سنتی استفاده از انگشتان خود استفاده کنید. عرض یک انگشت در ارتفاع رحم تقریباً معادل یک هفته زمان حاملگی است. بنابراین، برای یک بارداری 15 هفته ای، انتظار می رود ارتفاع رحم تقریباً 15 طول انگشت باشد.

اندازه گیری ارتفاع رحم توسط خود شما

گام 7 . اگر ارتفاع رحم شما غیر طبیعی به نظر می رسد، با پزشک خود تماس بگیرید. همانطور که در بالا ذکر شد، دلایل بسیاری وجود دارد که ممکن است مقدار متوسط اندازه گیری در هفته های مختلف بین 1 تا 4 سانتی متر نسبت به زمان حاملگی کودک نباشد. برخی از این دلایل بی ضرر هستند، در حالی که برخی دیگر دلایل به میزان کمی نگرانی ایجاد می کنند. اگر اندازه ی ارتفاع رحم شما خارج از محدوده مورد انتظار شماست، برای اندازه گیری قطعی ارتفاع رحم و در صورت لزوم تست های پیگیری با پزشک تماس بگیرید.

ارتفاع رحم اندازه گیری رحم بارداری رحم

اشتراک گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

پیشنهاد سایت com.لابیاپلاستی

Call Now ButtonCall Now Button Call Now ButtonCall Now Button