SIZE XS SIZE SM SIZE MD SIZE LG بیماری های منتقله جنسی (STD) چیست ؟ همه چیز درباره STD - لابیاپلاستی

com.لابیاپلاستی

راهنمای جراحی زیبایی زنان و زیبایی واژن

newarticle

بیماری های منتقله جنسی (STD) چیست ؟ همه چیز درباره STD

این نوع بیماری ها که آن ها را غالبا با نام sexually transmitted disease یا اختصارا STD می شناسیم، به گونه ای از بیماری ها و یا عفونت ها اطلاق می شوند که از طریق رابطه جنسی (آمیزش دهانی، مهبلی یا مقعدی) از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند.

بیماری های منتقله جنسی (STD) چیست ؟ همه چیز درباره STD
282

بیماری های منتقله جنسی یا همان STD ها عفونت یا ویروس هایی هستند که از شخصی به شخص دیگر از طریق مقاربت منتقل می شوند. برخی از بیماری های منتقله جنسی یا همان STD ها به وسیله به کارگیری سرنگ های تزریق استریل نشده، برخی از طریق مادر به فرزند یا در روند شیردهی و بقیه به خاطر انتقال خون از فردی به دیگری سرایت می یابند. واژن به طور عمده ناحیه ای مرطوب و گرم است که محیطی ایده آل برای رشد انواع عفونت ها، باکتری ها و ویروس ها به شمار می آید.

زنان ممکن است این جانوران کوچک میکروسکوپی را که روی پوست یا مخاط واژینال زندگی می کنند را به طور ناخواسته به فردی دیگر انتقال دهند. این جانوران میکروسکوپی عفونی می توانند از طریق منی، ترشحات واژنی یا خون طی نزدیکی جنسی بین افراد رد و بدل گردند. اگر این اشخاص حین رابطه جنسی از وسایلی مثل کاندوم یا ابزار بهداشتی استفاده نکنند، راحت تر می توانند این عفونت ها و ویروس ها را منتقل نمایند.

برخی از این عفونت ها به وسیله نزدیکی جنسی منتقل می شوند ولی تحت عنوان بیماری های منتقله جنسی یا همان STD طبقه بندی نمی شوند. برای مثال، مننژیت از طریق مقاربت به شخص دیگر سرایت می کند ولی این امکان هم وجود دارد که برخی به دلایل دیگر به این عفونت مبتلا گردند.  در این شرایط مننژیت دیگر یک بیاری STD به حساب نمی آید.

افراد بین 15 تا 24 سال ممکن است مستعد ابتلا به نیمی از این بیماری ها باشند. از هر چهار دختر، یکی از آنهایی که به لحاظ جنسی فعال است، دچار یکی از STD ها است.  در هر حال، آمار ابتلا به این بیماری های عجیب و غریب در حال افزایش است!

کلامیدیا

بیماری کلامیدیا از طریق باکتری کلامیدیا انتقال می یابد. این باکتری تنها انسان ها را مبتلا می سازد. کلامیدیا یکی از معمول ترین عوامل عفونی بیماری های واژینالی و چشمی در سراتاسر جهان به شمار می آید. در عین حال، عادی ترین و شایع ترین بیماری از نوع STDها هم محسوب می گردد.

زنانی که به این بیماری مبتلا می شوند، عموما علائمی را در بدن خود نشان نمی دهند. اگر چیزی هم بروز گردد، خاص به شمار نمی آید و شامل موارد زیر می گردد:

 • عفونت مثانه
 • تغییر در ترشحات واژن
 • درد خفیف زیر بطنی

اگر شخصی برای کلامیدیا به پزشک مراجعه نکند و درمان نشود، علائم زیر پس از چندی بروز می گردند:

 • درد پلویک
 • رابطه جنسی دردناک به طور مقطعی یا دائمی
 • خونریزی بین قاعدگی (خارج از عادت ماهیانه)

شانکروئید

این بیماری را تحت عنوان خوره خفیف و زخم رسوبی هم می شناسند. شانکروئید زخم ها یا جراحات دردناکی را در واژن ایجاد می کند که تنها از طریق مقاربت سرایت می یابند.

این بیماری در کشورهای در حال توسعه و بین افرادی که به لحاظ جنسی روابط پر خطر دارند و یا برخی طبقات پایین جامعه شیوع بیشتری دارد. این هم به دلیل عدم دسترسی به لوازم بهداشتی است. در این حال، لکه هایی روی بدن ایجاد می شوند و معمولا افراد هم دانش درست  کافی ندارند و با این قبیل امراض آشنا نیستند.

شانکروئید احتمال ابتلا به ایدز را بالا می برد و ایدز هم احتمال سرایت شانکروئید را افزایش می دهد. فرد در عرض یک روز یا دو هفته پس از ابتلا به بیماری شاهد بر امدگی سفتی می شود که در عرض یک روز به زخم بزرگتر و عمیق تر مخاطی مبدل می شود.

این زخم می تواند خیلی دردناک باشد و دارای خطوط و مرز های مشخصی هم باشد که آن را از نواحی دیگر بدن جدا می کنند. ممکن است موادی زرد و خکستری در مرکز آن هم دیده شود. اگر مرکز این زخم خراشیده شود، ممکن است خونریزی کند. در این حالت، غدد لنفاوی متورم و دردناک می گردند.

شانکروئید را می توان با یک دوره درمان 7 روزه اریترومایسین و قرص های آزیترومایسین و یا سفترومایسین درمان نمود.

تبخال تناسلی

این بیماری از طریق ویروس تبخال تناسلی یا HSV سرایت پیدا می کند. این بیماری پوست، دهانه رحم، واژن و دیگر قسمت های بدن را به شدت درگیر می کند. دو نوع از این ویروس وجود دارد:

 1. HSV اول که با عنوان تبخال نوع یک آن را می شناسیم.
 2. HSV نوع دو که آن را تحت عنوان تبخال نوع دوم به حساب می آوریم.

هرپس یک بیماری مزمن است و افاردی که بدان مبتلا می شوند اکثرا علائمی را نشان نمی دهند و خودشان هم عموما نمی دانند که به هرپس مبتلا هستند.

تبخال تناسلی به راحتی از طریق مقاربت از شخصی به دیگری منتقل می گردد. تبخال نوع دو معمولا از طریق رابطه جنسی واژینالی، دهانی یا مقعدی منتقل می شود. HSV نوع اول هم از طریق سطوح آلوده و لوازم آشپزخانه غیر بهداشتی سرایت می یابند.

علائم هرپس تناسلی عبارتند از:

 • ترشحات واژینالی
 • درد به هنگام ادرار
 • تب
 • احساس ناخوشایند
 • زخم های خفیف اطراف دهان در HSV نوع اول

هپاتیت B

ویروس هپاتیت B عموما به عنوان یکی از STD ها به شمار می آید. این بیماری از طریق منی، ترشح و یا خون آلوده می تواند به شخصی دیگر سرایت یابد. هپاتیت B می تواند به این دلایل منتقل شود:

 • رابطه جنسی محافظت نشده
 • بکارگیری سرنگ استریل نشده
 • برخورد و ورود یک باره چیزی تیز به بدن
 • نوشیدن شیر عفونی مادر توسط نوزاد
 • گاز گرفته شدن به وسیله شخصی که هپاتیت B دارد

ایدز یا HIV

ویروس ایدز یا نشانگان اکتسابی تضعیف سیستم ایمنی بدن مستقیما به سیتم ایمنی بدن شما حمله می کند و شروع به ضعیف نمودن بدن در برابر بیماری ها و ویروس ها می کند. اگر این بیماری مهلک درمان نشود، می تواند به وضعیتی وخیم تر مبدل گردد.

اگر شخص درمان را شروع کند، تعداد ویروس ها کاهش یافته و به حدی می رسند که دیگر نتوان تشخیصشان داد. پس این بدان معناست که ایدز نمی تواند از شخصی به دیگری منتقل شود. شخصی که درمان را شروع کرده و تعداد ویروس های بدنش در حال کاهش است، هم چنان باید این روند را ادامه دهد تا بیماری تحت کنترل باشد وگرنه درمان آن غیر ممکن است.

چند توصیه برای پیشگیری از ابتلا به STD ها

 1. به درستی و به طور همیشگی از کاندوم استفاده کنید.
 2. بعد از تماس جنسی ناحیه خارجی تناسلی را با آب و صابون بشویید.
 3. در حین قاعدگی تماس جنسی نداشته باشید.
 4. بعد از تماس جنسی ادرار کنید تا برخی از باکتری های احتمالی وارد شده خارج گردند.
 5. از راه مقعد نزدیکی نداشته باشید.
 6. در حین تماس جنسی از چرب کننده های پایه آبی استفاده کنید.
 7. از تمیز کردن واژن با دوش اجتناب کنید.
بیشتر بخوانید
ایدز بیماری های جنسی تبخال تناسلی ترشحات واژن زگیل تناسلی سفلیس سوزاک شانکروئید کلامیدیا هپاتیت B

اشتراک گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

پیشنهاد سایت com.لابیاپلاستی

Template : single
postformat :

Call Now ButtonCall Now Button Call Now ButtonCall Now Button