درمان های خانگی برای واژینوز باکتریال - لابیاپلاستی

com.لابیاپلاستی

راهنمای جراحی زیبایی زنان و زیبایی واژن

درمان های خانگی برای واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریال یک عفونت واژنی است که با رشد بی رویه باکتری ها ایجاد می گردد. واژن همیشه حاوی باکتری های مفید و مضر است. در این بیماری باکتری های مضر رشد زیادی پیدا می کنند که تعادل را در این محیط بر هم می زند.

درمان های خانگی برای واژینوز باکتریال
86

واژینوز باکتریال شرایطی است که هر زنی ممکن است به آن دچار شود و ابتلا به آن ربطی به داشتن یا نداشتن مقاربت ندارد. درمان های خانگی می تواند از این بیماری ها جلوگیری یا درمانش کند. معمولا برخی کارسازتر و مفیدتر از دیگری هستند. البته باید توجه داشت که این درمان ها به اندازه درمان های کلینیکی اثربخش و سریع نیستند. اما در عوض، اثرات یا خطرات جانبی را هم برای فرد ایجاد نمی کنند.

همراهان عزیز سایت لابیاپلاستی در مقاله واژینوز باکتریال به طور کل این بیماری، روش تشخیص و علل بروز آن را شرح دادیم. در این مقاله با ما همراه باشید تا راهکارهای خانگی درمان واژینوز باکتریال را با شما در میان بگذاریم.

1. ماست

ماست غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی است. این بدان معنیست که باکتری های سالم بسیار زیادی دارد. طبق نظر پزشکان کلینیک مایو، ماست خوردن باکتری های خوب زیادی را در بدن تولید می کند که به ایجاد تعادل در واژن شما کمک می کند و می تواند به بدن شما در مبارزه با باکتری های بد هم یاری برساند. برای منتفع شدن از مزایای آن حداقل روزی یک بار ماست بخورید.

2. پروبیوتیک ها یا غذاهای مغذی

ماست پروبیوتیک های خوبی دارد ولی مواد غذایی دیگری هم هستند که شامل این موارد می گردند. بر اساس تحقیقی در سال 2014 مصرف روزانه پروبیوتیک ها در پیشگیری از رشد یا درمان باکتری های مضر بسیار مثمر ثمر است. اگر به بیماری واژینوز باکتریال مبتلا گشته اید، به طور روزانه از فراورده های پروبیوتیکی یا همان مغذی استفاده کنید تا مشکلتان برطرف شود.

این پروبیوتیک ها هم به شکل قرص عرضه می شوند و هم به حالت شربت (مایع). اگر قبلا از آنتی بیوتیک ها استفاده کرده اید، باید بدانید که این درمان هم باکتری های مفید را از بین می برد و هم باکتری های مضر. با مصرف پروبیوتیک ها می توان باکتری های خوب را جایگزین باکتری های بد کرد، نه اینکه آن ها را کلا حذف کنید!

3. سیر

سیر دارای خواص آنتی بیوتیکی فراوانی است و برای مدت های مدیدی به عنوان آنتی بیوتیک خانگی بکار گرفته می شده است. یک مطالعه نشان داد که قرص های مکمل حاوی خواص سیر هم می تواند گزینه خوبی برای درمان واژینوز باکتریال باشد.

4. پروکسید هیدروژن (آب اکسیژنه)

تحقیقی در سال 2003 نشان داد که مصرف حدودا 30 گرم از پروکسید هیدروژن برای یک هفته می تواند بدن شما را مثل درمان های سنتی  در برابر واژینوز باکتریال حفاظت کند. هزینه ای که برای آن می پردازید هم کمتر از درمان های کلینیکی است و ضرر های جانبی هم به دنبال ندارد.

5. روغن درخت چای

روغن درخت چای حاوی خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است که می تواند با واژینوز باکتریال مبارزه کند. مطالعه ای نشان داد که روغن درخت چای به خوبی با واژینوز باکتریال مقابله کرده است.

روغن های اصلی از قبیل روغن درخت چای باید با روغن های حامل دیگری از قبیل روغن نارگیل، بادام شیرین و زیتون رقیق گردند. روغنی را انتخاب کنید که می دانید به آن آلرژی ندارید و 5 تا 10 قطره روغن درخت چای را در 30 گرم روغن حامل محلول کنید. روغن چای را به تنهایی استفاده نکنید چون ممکن است پوست لطیف شما را بسوزاند.

بسیاری از مردم به روغن درخت چای حساس هستند. قبل از بکارگیری آن در خانه نخست مقدار کمی از روغن رقیق شده را روی پوست خود امتحان کنید تا مطمئن شوید که حساسیتی برایتان ایجاد نمی کند. اگر در عرض 24 تا 48 ساعت بدنتان عکس العملی نشان نداد، بدانید که برای مصرف مناسب است.

روش های مختلفی برای مبارزه با واژینوز باکتریال وجود دارد که یکی از آنها، مخلوط کردن آن با روغن نارگیل (روغن حامل) و غوطه ور نمودن یک تامپون در آن است. تامپون را درون واژنتان قرار دهید و پس از یک ساعت خارج کنید. اگر هرگونه حس ناخوشایندی داشتید، زودتر از یک ساعت آن را بیرون بیاورید. با این تامپون در واژنتان نخوابید.

6. لباس زیر نخی

لباس زیر های خاصی در بازار یافت می شوند که مثل لباس های نخی راحت و آزاد نیستند. لباس های این چنینی رطوبت بدن را حبس می کنند. همین می تواند عامل رشد باکتری ها و تشدید بیماری واژینوز باکتریال گردد. برای جلوگیری از رشد این بیماری و عود کردن آن در آینده لباس های نخی بپوشید که به بدنتان امکان تنفس بدهند. شلوارهای تنگ استفاده نکنید.

7. بوریک اسید

کپسول های بوریک اسید را برای مقابله با واژینوز باکتریال تجویز می کنند. طبق اعلام سازمان سلامتی، کپسول های بوریک اسید هرشب باید در واژن گذاشته شود و تا دو هفته هم این کار تکرار گردد تا آثار بیماری از بین برود.

استفاده از آن در واژن ضرری ندارد و به عنونا یکی از درمان های مفید می توان آن را بکار گرفت. به خاطر داشته باشید که بوریک اسید یک داروی خوراکی نیست و مضر می باشد! باید دور از دسترس کودکان گذاشته شود. اگر حامله هستید، آن را درون واژنتان کار نگذارید.

8. دوش واژن نگیرید

برخی از زنان دوش واژنی می گیرند چون فکر می کنند بدن آن ها را پاکیزه تر می کند! ولی باید بدانند که این کار تعادل باکتری ها را در این قسمت از بدنتان بر هم می زند و احتمال بروز عفونت را افزایش می دهد. طبق نظر کلینیک مایو، وان به خودی خود تمیز است و خودش را در حد متعادل پاکیزه نگه می دارد. به همین دلیل دوش واژنی باکتری های مفید را در این قسمت از بین می برد.

9. رابطه جنسی سالم

طبق نظر سازمان سلامت زنان، بکارگیری کاندوم می تواند خطر ابتلا به واژینوز باکتریال را کاهش دهد. در ضمن، برقراری رابطه با افراد متعدد خطر ایتلا به بیماری های گوناگون را افزایش می دهد. به همین خاطر، دائما از کاندوم استفاده کنید مخصوصا وقتی که با فرد جدیدی در حال شروع رابطه هستید.

10. بهداشت را رعایت کنید

نواحی واژینالی و مقعدی به هم نزدیک هستند. با رعایت بهداشت می توانید جلوی آلوده شدن به واژینوز باکتریال را بگیرید. همیشه خود را در دستشویی از جلو به عقب بشویید و تمیز نمایید. این کار جلوی انتقال باکتری های مضر را از مقعد به واژن می گیرد.

امیدواریم از این مقاله استفاده کافی برده باشید. در صورت تمایل لینک این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درمان درمان خانگی دوش واژن راهکار واژینوز باکتریال

اشتراک گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

پیشنهاد سایت com.لابیاپلاستی

Call Now ButtonCall Now Button Call Now ButtonCall Now Button